سیستم فروشگاهی نیکا

سیستم فروشگاهی نیکا (POS)

سیستم فروشگاهی نیکا برای «سرعت دادن»،  «خودکار سازی» و «کنترل» فعالیتهای یک فروشگاه طراحی شده است.

هنگام کار در صندوق فروش، «بی نیاز از صفحه کلید و ماوس» هستید.  علاوه بر «فروش عادی»، «فروش به همکار» و «فروش انبوه» نیز بشکل «نقدی و اعتباری» در برنامه وجود دارد. ارتباط مکانیزه با دستگاه «کارت خوان» و «ترازو» نیز پیش بینی شده است.

نیکا صدها هزار «کالای متداول» در بازار را میشناسد و برای ثبت این کالاها، نیازی به تایپ نیست. این کالاها طیف وسیعی از کالاهای سوپر مارکتی، دارو، پوشاک، محصولات آرایشی و بهداشتی، محصولات الکتریکی، قطعات صنعتی، لوازم خانگی و… را پوشش میدهد. میتوانید از بارکد روی اجناس استفاده کنید یا خودتان «طراحی و چاپ بارکد» را انجام دهید. «تعداد نامحدود انبار» نیز میتوانید تعریف کنید. «نقطه و مقدار سفارش» کالاها را میتوانید تعیین کنید و برای سفارش دهی از آنها بهره بگیرید.

اگر هم اکنون از برنامه دیگری استفاده میکنید، «قابلیت انتقال اطلاعات» پایه  و مهاجرت آسانی به نیکا را خواهید داشت.

نیکا علاوه بر «سیستم پیامک» از «تلگرام» نیز پشتیبانی میکند و در صورت استفاده از تلگرام، نیازی به پرداخت هزینه برای ارسال پیامک نخواهید داشت.

کارهای مرتبط با حسابداری «بطور خودکار» و «با الگویی که شما خواسته اید» سند میخورد. «مالیات ارزش افزوده» نیز بشکل خودکار گزارش میشود. حساب «فروشندگان»، «خریداران»، «سهامداران» و «نمایندگان فروش» بشکل دقیق ثبت و گزارش میشود. طیف کارهای حسابداری از «تعریف سرفصل حسابها» شروع میشود و تا «دفاتر روزنامه و کل» ادامه می یابد و در پایان تا گرفتن «ترازنامه و  صورت سود و زیان» و «بستن حسابها و انتقال به سال مالی بعد» شما را همراهی میکند.

اگر گزارشهای داخلی برنامه پاسخ نیازهای شما را نداد، «گزارش ساز داخلی» برنامه میتواند در ساخت انواع گزارش های جدید به شما یاری دهد.

بعد از هر خرید میتوانید از برنامه بخواهید تا «پیشنهاد قیمت جدید فروش» را طبق «سیاست قیمت گذاری» که یکبار برای «هر کالا» مشخص کرده اید به شما بدهد. برنامه «قیمت روی قفسه ها» را بیاد دارد و تغییرات لازم را به شما یادآوری میکند.

نیکا «نگارشهای گوناگون» متناسب با نیازهای شما دارد.  نگارشهای «تک کاربره» و «شبکه»ای هر دو وجود دارد در «نگارش تعاونی» نیز امکانات خاصی برای «فروش قسطی»، «لیست کسر از حقوق کارکنان»، «تقسیم سود سهام» و مانند اینها پیش بینی شده است.  برخی نگارش ها «خدمات نصب رایگان» نیز دارند.

بازرگانی (خرید و فروش)

«خرید» و «فروش» و «برگشتی»های هر کدام. همراه با «تسهیم خودکار» هزینه ها و تخفیف های انتهای فاکتور و تعیین دقیق «بهای تمام شده واقعی» خرید یا فروش در خود فاکتور. سپس محاسبات خودکار «مالیات ارزش افزوده»، «چاپ» خودکار، «پیامک» یا «تلگرام» خودکار با «الگو»های دلخواه شما.

ویژگی‌های فرم‌های اصلی بخش بازرگانی

نیکا در صندوق فروش

میتوانید به «تعداد نامحدود، پنجره فروش» باز کنید و اگر یک مشتری شما را معطل نگه داشت، کار مشتریان دیگر را در پنجره های  بعدی جلو ببرید. تلاش شده که نیازی به صفحه کلید و ماوس نباشد.

وقتی کالایی برای «بار دوم یا چندم» روی میز صندوق قرار میگیرد سه روش برای برخورد با آن پیش بینی شده که با آزمایشهای زیاد، برای رسیدن به «بالاترین سرعت و دقت»، بهینه سازی شده اند. هنگام کار با نیکا، هوشمندی آنرا حس خواهید کرد.

جلوگیری از «منفی شدن موجودی» به خواست شما بستگی دارد. امکان «تغییر قیمت پایه» یا «دادن تخفیف» نیز به دستور شماست. میتوانید دستور دهید تنها «افراد خاصی» امکان دستکاری قیمت یا دادن تخفیف را داشته باشند.

بجز فروش عادی، «فروش به همکار» نیز میتوانید داشته باشید که نرخ های فروش به آنان با سبک دیگری تعیین شده است.

همچنین نیکا از «فروش انبوه» پشتیبانی میکند. در این روش، قیمت کالا وقتی از یک تعدادی بیشتر فروخته میشود کاهش می یابد. مثلا اگر مشتری تنها یک واحد کالا بخرد یک قیمت دارد اما اگر از همان کالا ۵ تا بخرد قیمت کاهش خواهد داشت. «مرز شروع تخفیف» و «قیمت انبوه» برای هر کالا قبلا جداگانه تعیین میشود. به این ترتیب خریداران تشویق میشوند که کالای بیشتری بخرند تا از تخفیف بیشتری برخوردار شوند.

وقتی خریدار کالاهایش را بشکل فله ای روی میز صندوق میریزد، ممکن است همه اقلام یک کالا در کنار هم نباشند و به تدریج به صندوق برسند. نیکا خودش مراقب هست که در صورت نیاز ، قیمت کالاهایی که قبلا رد شده اند نیز به قیمت انبوه در بیاید. صندوقدار هیچ وظیفه ای در این مورد ندارد و همه چیز بر عهده نیکا است.

درباره «بارکد» و «هوشمندی» آن نیز باید بگوییم. برای استفاده از بارکد نیازی نیست چشمکزن در جای خاصی از صفحه باشد. نیکا بارکد کالا را از بارکدهای دیگر تشخیص میدهد. وقتی کالاهای فاکتور تمام میشود، میتوانید بارکد خاصی را اسکن کنید تا فاکتور، ذخیره و قطعی شود. نیکا شما را مجبور نمیکند کلیدی را بزنید یا بدتر از آن، با ماوس، هدفگیری و شلیک کنید. گرچه همه این راهها هم وجود دارد.

میتوانید دستور دهید که پس از ثبت هر فاکتور، «چاپ فاکتور خودکار» انجام شود. نیکا، چندین «طرح چاپ فاکتور» دارد و شما میتوانید از بین آنها انتخاب کنید. نیکا، طرحها را بشکل خودکار برای فروشگاه شما تنظیم میکند. مثلا اگر «لوگو» دارید، این لوگو بدون هیچ کار اضافی در فاکتور می آید. یا میتوانید شعاری تعیین کنید که در پایان همه فاکتورها چاپ شود. اگر هیچیک از طرحهای آماده ی نیکا را دوست نداشتید میتوانید از امکان «دستکاری طرحهای چاپی» استفاده کنید و یا حتی طرح جدیدی را «از ابتدا» طراحی کنید.

علاوه بر داشتن تعداد نامحدود طرح فاکتور، میتوانید برای هر ایستگاه، یکی را «طرح چاپی پیش گزیده» کنید. همچنین اگر چاپگرهای گوناگون در ایستگاه دارید، نیکا میتواند یکی را بعنوان «چاپگر پیش گزیده» بخاطر بسپارد. این تنظیم مربوط به نیکا است. نه ویندوز.

پس از ثبت فاکتور اگر مایل باشید نیکا میتواند «پیامک» و/یا «تلگرام» برای خریدار بفرستد و برای مثال، مانده حساب جدید او را برایش ارسال کند. این امکان بویژه در فروشگاه هایی که مشتریان ثابت دارند سودمند است. همچنین در تعاونی ها جلوی سوء استفاده از دفترچه یا کارت دیگران را میگیرد. محتوای پیام ها همانند طرح فاکتور بطور کامل در اختیار شماست. نیکا به تعداد نامحدود «الگوهای پیام» از شما قبول میکند.

«ویرایش» و اصلاح همه چیز امکانپذیر است. هم در زمان صدور فاکتور و هم پس از آن. اما «نه آنگونه که راه سوء استفاده را باز کند». در فروشگاههای بزرگ، آسان بودن یا سخت بودن اصلاحات، در کنترل سرپرست سیستم است. همچنین اصلاح و حذف به شرطی قابل انجام خواهد بود که «یکپارچگی اطلاعات» بهم نخورد.

هر صندوق فروش، «سرفصل حساب» خود را دارد که یکبار برای آن ایستگاه تنظیم میشود. همه کارهای این صندوق بشکل خودکار در حسابداری سند میخورد. همچنین کارهای هر فروشنده ای بنام خودش ثبت میشود.

برگشت از فروش

وقتی کالایی برگشت میشود، علاوه بر «نرخ فروش کالا» که از فاکتور فروش استخراج میشود، «درصد مالیات» نیز مربوط به تاریخ فروش کالا خواهد بود. برای مثال اگر کالایی را در اسفند پارسال فروخته باشید و فروردین برگشت داده شود، نیکا، نرخ مالیات سال گذشته را که معمولا کمتر است محاسبه میکند. اگر خریدار،  فاکتور فروش شما را نداشته باشد، شما نباید مالیات پرداختی او را پس بدهید. زیرا مدرکی برای ارائه به اداره دارایی ندارید.

همچنین اگر هنگام فروش کالا ، «تخفیف یا هزینه ای در انتهای فاکتور» داده بودید، نیکا، مبلغ آن را بین ردیفها تقسیم میکند و سهم هر واحد کالای برگشتی از آن تخفیف یا هزینه را در نظر میگیرد. با وجود همه دشواریهایی که در این محاسبات وجود دارد، نیکا به شما اجازه میدهد کالاهایی گوناگون مربوط به زمان های مختلف و فاکتورهای مختلف را کنار هم برگشت بزنید و همه این کارها با دقتی باورنکردنی برای تک تک اقلام فاکتور برگشتی انجام میشود.

«دقت نیکا شگفت انگیز است».  با نیکا در مقابل سخت گیر ترین ماموران مالیاتی نیز کم نمی آورید. بهترین کنترل را بر کسب و کار خود خواهید داشت و بسیار لذت خواهید برد که ببینید هنوز هستند کسانی که کارشان را با علاقه و وسواس انجام میدهند و نتیجه کار آنان چیزی فراتر از خواسته ها و نیازهای اولیه شماست.

بخش خرید نیکا

در بخش خرید، نه تنها «ثبت فاکتور خرید» را انجام میدهید بلکه نیکا به شدت آنرا «کنترل» میکنید. هنگام ثبت خرید، برای هر ردیف امکان ثبت «تخفیف و هزینه» را دارید. «مالیات و عوارض» هر ردیف را نیکا جداگانه محاسبه میکند و به آنچه که فروشنده گفته بسنده نمیکند. برای هر ردیف «سهم از تخفیف و هزینه انتهای فاکتور» محاسبه میشود و مالیات واقعی که بعد از اعمال این سهم از هزینه و تخفیف باید لحاظ شود، در نظر گرفته میشود. در نهایت، «بهای تمام شده واقعی» در هر ردیف از فاکتور بشکل خودکار تعیین میگردد.

در این بخش نیز میتوانید از «بارکدخوان» کمک بگیرید.  کلیدهایی فراهم شده که بتوانید به راحتی قیمتهای جدید را تعیین کنید و یا حتی بهتر از آن، از نیکا بخواهید که «قیمتهای جدید را بشکل خودکار» برایتان تعیین کند. و پس از دیدن قیمتهای پیشنهادی و «دستکاری» موارد دلخواه، آنها را ثبت و موثر کنید. نیکا بعد از ثبت قیمتهای فروش، لیست «برچسبهای قیمت روی قفسه ها» را که تغییر داشته اند، برایتان آماده میکند و تنها زحمت شما این خواهد بود که برچسب های تغییر یافته را برداشته و جدیدها را نصب کنید.

موضوع تغییر قیمت و پیشنهاد قیمت توسط نیکا، بحث مفصلی است و «شامل همه انواع فروش»  شامل فروش عادی، فروش به همکار و فروش انبوه میشود.

توصیه ما این است که بجای آنکه قیمتهای فروش را به نیکا بگویید، «سیاست قیمت گذاری» تان را برای هر کالا به نیکا یاد بدهید. مثلا بگویید روی فلان کالا انتظار ۲۰ درصد سود دارید. یا مثلا مایل هستید قیمت شما ۵ درصد زیر قیمت رسمی ثبت شده روی کالا باشد. و یا بسیاری حالات دیگر. در این بخش امکانات فراوانی برای شما فراهم شده و در صورتی که آنرا بکار بگیرید، از خیلی خطاها جلوگیری خواهد شد زیرا کار به دست نیکا می افتد و صد البته، «همیشه و همه جا دستور مستقیم» شما بالاتر از پیشنهاد نیکا است.

برگشت از خرید

امکانات گسترده ای که در بخش برگشت از فروش اشاره کردیم همگی و حتی بیشتر از آن در برگشت خرید وجود دارد. «کنترل فاکتور خرید»، «نرخ مالیات در فاکتور خرید»، «سهم آیتم های برگشتی از تخفیف و هزینه ی انتهای فاکتور خرید» و مانند اینها همگی در برگشتی خرید نیز وجود دارد.

طراحی و چاپ بارکد

بارکد برای نیکا یک «امر تشریفاتی نیست». نیکا بارکد خوان شما را بخوبی بکار میگیرد و هرجا ممکن باشد به کار سرعت میدهد. بارکد در نیکا فقط برای شناسایی کالا نیست. نیکا، بارکد را علاوه بر شناسایی «کالا» برای شناسایی «پرسنل»، «خریدار»، «جایگاه»، «اموال» و چندین مورد دیگر نیز بکار میگیرد.

اطلاعات بیشتر

هر بارکدی را اسکن کنید نیکا، «نوع آن را تشخیص میدهد» و متناسب با آن «رفتار میکند».

برای مثال وقتی در پنجره فروش، کارت اعضای تعاونی را اسکن میکنید، نیکا شماره اسکن شده را در جایگاه کد خریدار قرار میدهد و بیدرنگ، گردش حساب، سقف اعتبار و مانده اعتبار همراه با عکس عضو، نمایش داده میشود. وقتی بلافاصله بارکد کالا را اسکن میکنید، این کالا به لیست کالاها افزوده میشود.

برای چاپ بارکد نیازی به برنامه کمکی ندارید. نیکا هم «امکان طراحی بارکد» و هم «امکان چاپ انبوه» آنرا از طریق انواع چاپگرهای تخصصی بارکد میدهد. هر دو زبان EPL و ZPL که مخصوص دو گروه از چاپگرهای پیشگام در این امر هستند توسط نیکا بکار گرفته میشوند. البته شما با این جزئیات هیچ سروکاری ندارید.

اگر شما از بین طرحهایی که نیکا در اختیارتان میگذارد هیچکدام را نپسندید، آنگاه میتوانید طرح جدیدی «ترسیم» کنید و بقیه کارها را به نیکا بسپارید. نیکا مشهورترین زبانهای بارکد مانند Code128 و Code39 و EAN13 را پشتیبانی میکند.

بانک مادر برای اطلاعات پایه

نیکا صدها هزار «کالای متداول» در بازار را میشناسد و اطلاعات پایه آنها را دارد. این کالاها طیف وسیعی از کالاهای سوپر مارکتی، دارو، پوشاک، محصولات آرایشی و بهداشتی، محصولات الکتریکی، قطعات صنعتی، لوازم خانگی و… را پوشش میدهند.

بانک مادر نیکا پیوسته با همکاری مشتریان پارسانگار و پرسنل شرکت در حال کامل تر شدن است.

اطلاعات بیشتر

برای ثبت اولیه این کالاها، نیازی به تایپ نیست. کافی است بارکد این کالاها را اسکن کنید تا نیکا ویژگی های مهم آنها مانند، نام پارسی و لاتین، وزن خالص و ناخالص، نوع بسته بندی و چندین ویژگی دیگر و حتی گاهی تصویر کالا را از «بانک مادر» فراخوان کند.

میزان استفاده و شیوه استفاده از اطلاعات بانک نیز بشکل «پارامتر های قابل تنظیم» در اختیار خود شما است. مثلا فرض کنید میخواهید با اسکن کردن کد روی ظرف سس مایونز، نیکا نام آن برای شما پر کند.

گروهی هستند که میخواهند نام کالا چنین باشد:  سس مایونز – بهروز – ۴۰۰ گرمی – شیشه متوسط

یا ممکن است شکل مطلوب شما چنین باشد :      بهروز – سس مایونز – شیشه متوسط – ۴۰۰ گرمی

نیکا قبل از شروع کار از شما میپرسد که چه الگویی دوست دارید و به هر شکلی که بخواهید این کار را برایتان انجام میدهد. بجز این مورد، تنظیم های گوناگون دیگری نیز در اختیار دارید.

حسابداری

حسابداری نیکا دارای «ساختار درختی» با «بیست سطح» است.  سرفصل ها در دو نوع «حساب» و «تفصیلی» هستند که هر کدام میتوانند «تا ده سطح» داشته باشند. پهنای هر یک از سطوح، مستقل از همتاهای خود در شاخه های دیگر است. برای مثال، زیر شاخه سوم، در یکی از شاخه ها میتوانید ۳ رقمی و در جای دیگر ۹ رقمی باشد. «جداگر» بخشهای کد نیز به انتخاب شماست مثلا میتوانید کد ۱۱-۱۰۱ (جداگر: خط تیره) داشته باشید یا ۱۰۱/۱۱ (جداگر: /) یا ۱۰۱۱۱ (بدون جداگر) .

اطلاعات بیشتر

در هنگام نصب نیکا، «سرفصلهای اولیه بشکل خودکار» ساخته میشود. اگر از این سرفصلها خشنود نباشید، میتوانید آنها را «تغییر» دهید، به آنها «بیفزایید»، یا آنها را «پاک» کنید.

برای جلوگیری از خطا در صدور اسناد حسابداری ، میتوانید «محدودیت ارتباط حساب و تفصیلی» بوجود آورید. یعنی هر حسابی با هر تفصیلی نتواند سند بخورد. «محدودیتهای اولیه» را نیز نیکا ایجاد میکند. شما میتوانید این محدودیتها را بیشتر یا کمتر کنید.

برای آنکه هنگام صدور اسنادِ دستی کمتر تایپ کنید، میتوانید «شرح های پیش گزیده» برای حسابها یا تفصیلی ها ایجاد کنید.

«تمامی تفصیلی ها بشکل خودکار افزوده میشوند». برای مثال در مورد بدهکاران یا بستانکاران، نیازی به افزودن تفصیلی نیست. وقتی شما در «پرونده افراد و شرکتها» یک شرکت جدید ثبت میکنید، کد تفصیلی آن بشکل خودکار در بخش حسابداری افزوده میشود. همین اتفاق برای «پرسنل، انبارها، دارایی ها، بانکها، صندوقها، تنخواه گردان ها و مانند اینها» می افتد. اینها ۷ نمونه بودند. نیکا «۹۹ نوع تفصیلی» از شما قبول میکند و همانطور که گفتیم لزومی ندارد طول کد آنها برابر باشند. میتوانید مثلا پرسنل با شماره ۳ رقمی و انبارهای ۲ رقمی و دارایی های ۴ رقمی و مشتریان ۵ رقمی داشته باشید. البته هر یک از بخشهای کد به تنهایی نمیتواند بیش از «۱۸ رقم» باشد. کد کلی نیز نباید بیش از «پنجاه رقم» بشود. خبر خوب اینکه میتوانید در هر زمان که مایل باشید پهنای هر یک از بخشها را کم یا زیاد کنید. و نیکا تمامی اسناد صادره شما را از روز اول «بشکل خودکار اصلاح» خواهد کرد.

الگوی اسناد خودکار

با وجود اینکه تمامی کارهای روزانه بشکل خودکار سند حسابداری میخورند، شما میتوانید «صدور خودکار اسناد را از کار بیندازید» یا به چند طریق در صدور اسناد خودکار «دخالت» کنید.

راه ساده، آنست که سرفصلهای مورد استفاده را عوض کنید. همچنین میتوانید شرح بالای سند یا آرتیکل را دستکاری کنید.

راه دیگر اینکه شیوه سند زدن نیکا را به کلی کنار گذاشته و «الگو»های خودتان را برای صدور سند ایجاد کنید.

اطلاعات بیشتر

نیکا امکانات گسترده ای در این زمینه در اختیار شما میگذارد. با این امکانات میتوانید به تمامی اجزای سیستم حسابداری تان مسلط باشید. شرح سرسند یا شرح آرتیکل میتواند بصورت «پارامتریک» و از روی «خود اطلاعات» باشد. «مبالغ» بدهکار و بستانکار میتوانند بصورت فیکس از روی اطلاعات یا با کمک فرمول های (حتی) «پیچیده» محاسبه شوند.

صدور سند میتواند «مشروط» به برقراری برخی شرایط باشد. «حضور آرتیکل» ها نیز میتواند مشروط باشد. همچنین حساب یا تفصیلی که در آرتیکل میاید نیز میتواند ثابت یا پارامتریک و یا حتی حاصل یک «فرمول» باشد.

در صورتی که از الگوی ایجاد شده راضی نباشید میتوانید الگوی استفاده شده را عوض کنید، حتی اگر از سندهایی که در گذشته با این الگو تولید شده نیز خشنود نباشید، میتوانید همه سندهای گذشته را پاک کرده و دستور دهید همه اسناد خودکار، دوباره با الگوی جدید صادر شود.

همچنین میتوانید برای هر الگو تعیین کنید که آیا میتوان این نوع سند را «ویرایش» و «پاک» کرد یا خیر. علاوه بر این، میتوانید تعیین کنید «چه کسانی» حق ویرایش یا پاک کردن سند را داشته باشند.

نیکا آنچنان طراحی شده که از «ناآشنا» ترین افراد به فنون حسابداری تا «خبره» ترین آنها، همگی به سادگی به خواسته های خود برسند.

خزانه داری

در بخش خزانه داری، ابتدا مراکز مالی را که شامل «صندوق»ها، «تنخواه گردان»ها و «بانک»ها است تعریف میکنید. برخی از کارکردهای مرتبط با خزانه داری در فرمهای خود بدون آنکه نامی از خزانه داری آورده شود، کار خود را انجام میدهند. مانند صندوق فروش.

راه دوم که در برخی فرمها استفاده میشود، وجود «کلید»ی است که شما را به فرم «دریافت» یا «پرداخت» میبرد. مانند فرم «خرید» یا فرم «فروش اقساطی» یا فرمهای «حقوقی» و مانند اینها. برای مثال وقتی از فرم خرید به فرم پرداخت میروید، بدون آنکه نیاز باشد «طرف حساب» و «مبلغ» را دوباره تعیین کنید، مستقیما «شیوه»(های) پرداخت را تعیین کرده و کار را انجام میدهید.

اطلاعات بیشتر

راه سومی نیز وجود دارد که کاملا مستقل است و از فرمهای اصلی مربوط به کارهای «نقدی»، «واریز بانکی»، «دریافت چک» و یا «پرداخت چک»، این کارها را انجام میدهید. در فرمهای مستقل، «امکانات متناسب با هر کار» وجود دارد. برای مثال در فرم صدور چک، امکان «چاپ چک» یا «چاپ برگه رسید» که از گیرنده امضا میگیرید که چک را تحویل گرفته آماده شده است.

چاپ چک برای مشهورترین چکهای ۲۹ بانک و  ۶ موسسه مالی اعتباری کنونی کشور در نیکا وجود دارد. اگر در آینده اندازه چکها عوض شود یا بانکهای جدیدی تاسیس شود، امکاناتی دارید که این «الگو»ها را دستکاری کنید یا آنها را گسترش دهید.

شاید انتظار نداشته باشید که وقتی میخواهید چک را به بانک ببرید و به حساب بخوابانید، نیکا فرم های بانکی را برای شما پر کند. اما چنین امکاناتی نیز دارید و اگر گردش چک های شما زیاد است، نیکا کمک بزرگی خواهد بود.

دریافت وپرداخت «چکهای تضمین» که نیازمند درگیر شدن «حسابهای انتظامی» است نیز در بخش خزانه داری نیکا وجود دارد و حتی تبدیل چک تضمین به عادی نیز در نیکا پیش بینی شده است.

کلیه اسناد حسابداری در تمامی این کارها بشکل خودکار ثبت میشود.

مالیات ارزش افزوده

مالیات ارزش افزوده به تنهایی موضوع پیچیده ای نیست. اما اگر دقت کارتان را بالا ببرید ممکن است به سناریوهای پیچیده برخورد کنید. یکی از سناریوهای پیچیده، عملیات برگشتی است: برگشت از خرید و برگشت از فروش. 

اطلاعات بیشتر

وقتی کالایی برگشت میخورد باید مالیات آن هم برگشت بخورد. مثلا شما کالایی را فروخته اید، مبلغی بابت کالا و مبلغی بابت ارزش افزوده آن دریافت کرده اید. حالا مشتری میخواهد آن کالا را برگشت دهد. اگر در فاصله زمانی خرید تا برگشتی، نرخ مالیات عوض شده باشد باید مراقب باشید که نرخ مالیات زمان فروش را منظور کنید وگرنه مالیات بیشتری به مشتری برمیگردانید و ضرر میکنید. (نرخ مالیات تابحال فقط بالا رفته). همچنین اگر در انتهای فاکتور فروش تخفیف داده باشید، باید سهم ردیف را از تخفیف کالا حساب کرده و بهای واقعی فروش کالا حساب شود و مالیات بر اساس آن محاسبه گردد.

در سیستم مالی نیکا همه این کارها بشکل خودکار انجام میشود. در نهایت نیز گزارش فصلی و گزارش ارزش افزوده دقیقا به شکلی که باید ارائه شود برای شما تهیه میشود و میتوانید فایل اکسل آنرا نیز تهیه و ارسال کنید.

انبار

میتوانید به «تعداد نامحدود انبار» تعریف کنید. کنترل موجودی و گردش هر انبار جداگانه گزارش میشود. انبارهای گوناگون میتوانند برای دسته بندی کالاها (خوراکی، شوینده، تاریخِ مصرف …)، برای روش های مختلف نگهداری (سردخانه، فضای باز، …)، یا هر منظور دیگری باشند.

تمامی کالاها «نقطه سفارش»، «ذخیره احتیاطی»، «لید تایم» (فاصله سفارش تا دریافت) و «میزان سفارش» خود را دارند و میتوان از آنها گزارش گرفت و بر این اساس سفارش داد.

اقلام «راکد» یا «کم گردش» انبار با فرمول و الگویی که شما برای نیکا تعیین میکنید شناسایی و معرفی میشوند.

اطلاعات بیشتر

«انبارگردانی»، سه نوع گوناگون دارد. که سه نوع سند گوناگون حسابداری نیز برای هر یک وجود دارد. نیازی نیست پس از انبارگردانی، نتایج آنرا بلافاصله در برنامه ثبت کرده و سپس کار را شروع کنید. میتوانید هر زمان در آینده، انبارگردانی را در نیکا ثبت کنید و این ثبت، در جای درست خود در کاردکس قرار خواهد گرفت.

وقتی کالاها را شمردید و دیگر کالایی باقی نمانده است، میتوانید از نیکا بخواهید «کالاهای دیگر را صفر کند». (حتی در آینده پس از اینکه کار فروش را در پایانِ انبارگردانی شروع کرده باشید). خودِ این عمل «قابل برگشت» نیز هست. یعنی میتوانید بگویید پشیمان شدید و مثلا چند کالا که در گوشه دیگری از نظر دور مانده بودند پیدا شده و موجودی آنها نیز باید اعلام شود. و سپس دوباره از این امکان برای صفر کردن بقیه کالاها استفاده کنید.

اگر پس از انبار گردانی متوجه شدید که مثلا یک خرید را ثبت نکرده اید و «موجودی های وقت» باید چیز دیگری میبوده، نیازی نیست انبارگردانی جدیدی ثبت کنید. نیکا این امکان را به شما میدهد که «کارهای جاافتاده»ی قبل از انبارگردانی را ثبت کنید. تمام «اصلاحاتِ» لازم روی «موجودی کالا» و «اسناد حسابداری»، «بشکل خودکار» انجام خواهد شد.

گزارشهای کاردکسِ «یک کالا» یا یک «گروه کالا» یا «یک انبار» و یا «همه انبارها» به شکل های گوناگون و پارامتریک در اختیار شما میباشد.

امکان ثبت «جابجایی بین انبارها» را نیز در اختیار دارید.

برای «جلوگیری از منفی شدن» موجودی میتوانید، از نیکا بخواهید که هنگام فروش یا برگشت از خرید یا زمانهای دیگر، جلوی منفی شدن موجودی را بگیرد. البته ما استفاده از این امکان را «در بخش فروش» توصیه «نمیکنیم». زیرا اگر مشتری با کالا به جلوی صندوق رسیده و سیستم میگوید موجودی نداریم، دم خروس، شاهد قویتری از قسم روباه است و نمیتوانیم به مشتری بگوییم کالایی که دست شماست را نداریم. در چنین موقعیتی حتما مشکلی مانند ثبت نشدن یک خرید وجود دارد و بهتر آنست که مشتری را معطل نکنید.

گزارش ساز

گزارش ساز نیکا فقط یک گزارش ساز نیست. بلکه ابزاری است که با کمک آن میتوان گزارشهای پارامتری ساخت. شاید بتوان گفت این بخش از برنامه، ««گزارش ساز» ساز» است.

اطلاعات بیشتر

در بیشتر گزارشها، پارامترهای گوناگون میتوانند حضور داشته باشند. مانند تاریخ شروع و پایان، کد شرکت یا گروه کالا یا خیلی موارد دیگر.  در گزارش ساز نیکا میتوان این موارد را به عنوان آیتم هایی که هنگام تهیه گزارش باید تعیین شوند تعیین کرد.

برای نمونه، فرض کنید میخواهیم گزارشی بسازیم در مورد «مبلغ فروش». چنین گزارشی معمولا از «تاریخ شروع» تا «تاریخ پایان» تهیه میشود و این دو پارامتر «باید» گفته شوند.  ممکن است کاربر، مایل باشد این گزارش فقط برای گروه خاصی از کالاها محاسبه شود، پس یک «پارامتر اختیاری» به نام «گروه کالا» میتواند به ساختار گزارش افزوده شود. و به همین ترتیب میتوانید پارامترهای اجباری و اختیاری دیگری به گزارش بیفزایید.

وقتی ساخت این گزارش تمام شود، هنگام استفاده از آن، تاریخ شروع و پایان حتما از شما خواسته خواهد شد. همچنین میتوانید تعیین کنید چه کسانی «حق دسترسی» به این گزارش را داشته باشند.

اطلاع رسانی

هر گاه اطلاعاتی ثبت شود که لازم باشد ذینفعان از آن آگاه شوند، یا لازم باشد هشدار یا یادآوری به کسی داده شود، نیکا از سرویس پیامکی بهره خواهد گرفت. همچنین میتوانید از پیامک نیکا برای کار تبلیغات استفاده کنید.

پیامک (SMS)

میتوانید یک شماره ۵ رقمی تا ۱۴ رقمی خریداری کنید و همگی پیامکهای شما از طریق همین شماره ارسال شود. همچنین میتوانید از شماره های رایگان ما استفاده کنید.

فرمت پیامهای ارسالی معمولا در اختیار شما است و میتوانید الگوی پیام را به نیکا اعلام کنید و نیکا الگوی شما را با پارامترهایی که لازم باشد ترکیب نموده و پیام نهایی را میسازد. برای مثال ممکن است در الگوی پیام شما چنین باشد:

مشتری گرامی، <عنوان> <نام خریدار> ، مانده بدهی شما پس از خرید فاکتور شماره  <شماره فاکتور> به مبلغ <مبلغ نهایی فاکتور> ریال به <مانده بدهکار> ریال رسیده است.

وقتی نیکا میخواهد این الگو را برای یک مشتری بفرستد ، عبارتهای داخل علامت <> را با مقادیر مربوطه جایگزین میکند. و مثلا ممکن است پیام نهایی به شکل زیر در بیاید.

مشتری گرامی، جناب آقای کامرانی، مانده بدهی شما پس از خرید فاکتور شماره ۱۲۶۴ به مبلغ ۴۵۰/۰۰۰ ریال به ۱/۴۵۰/۰۰۰ ریال رسیده است.

وقتی مشتری شما به هر دلیلی از دریافت پیامکهای شما خودداری کند یا شما را مزاحم (Spam) قلمداد نماید، نیکا این امر را تشخیص میدهد و پس از آنکه چند بار این موضوع تکرار شود (تعداد دفعات به انتخاب شماست)، شماره آن فرد بطور خودکار در «لیست سیاه» نیکا قرار میگیرد و پیام دیگری برای آن شماره ارسال نخواهد شد.

نیکا در مورد تک تک پیامک های ارسالی اطلاعات کامل در اختیار شما میگذارد، طول پیام، تعداد پیامک محاسبه شده، هزینه پیامک، وضعیت تحویل و غیره. پیامکهایی که تحویل نشوند، هزینه ای نخواهند داشت.

تلگرام

پیامک روش ارزانی برای ارتباط نیست. ما روش دومی هم برای شما آماده کرده ایم که استفاده از «برنامه تلگرام» است.

در این روش ما یک «بات» یا همان روبات تلگرامی برای شما ایجاد میکنیم و شما از طریق نیکا برای آنان دعوت نامه میفرستید. پس از آنکه آنان دعوت شما را قبول کنند، ارتباط شما برقرار خواهد شد و همه امکانات ارسال پیامک بعلاوه امکان ارسال عکس و صدا و فیلم و حتی فایل در اختیار شما خواهد بود.

پیامهای تلگرام میتواند بشکل اخصاصی برای فرد خاص با بشکل گروهی و برای اطلاع رسانی فرستاده شود.

هنگام استفاده از تلگرام هیچ هزینه اضافی ندارید و میتوانید با خیال راحت به هر تعداد که مایل باشید پیام بفرستید.

نکته: سیستم تلگرامی نیکا یک راه ارتباطی خصوصی و منحصر به فرد میباشد و نه یک پیام رسانی گروهی به اعضای یک گروه و کانال.

امکانات تعاونی

در بخش «فروش اقساطی» و وام میتوانید بهای اقلام سنگین را برای کارکنان قسط بندی کنید. علاوه بر روشهای عادی که احتمالا مورد انتظار شماست، امکانات گسترده تری نیز فراهم شده است. برای مثال میتوانید «زمان بندی نامنظم» داشته باشید، «اقساط نامساوی» داشته باشید یا اصلا کالایی فروخته نشده باشد و «بدهی جاری» را قسط بندی کنید یا اگر…

چرا نیکا؟

از ۱۲۶ نفر در ۸۹ فروشگاه پرسیدیم: مهمترین خواسته ی شما در انتخاب یک نرم افزار فروشگاهی چیست؟
۹۳ نفر بدون فکر کردن گفتند: «آسانی»…
۱۵ نفر گفتند: «کامل» بودن برنامه….
بقیه گفتند: ما مشتری هستیم نه فروشنده! (صدای خنده گروهی)
و این چنین شد که…
ما «نیکا» را برای هر «سه» گروه طراحی کردیم. آنان که «آسانی» میخواهند، آنها که «کامل» بودن برنامه برایشان مهم است و «مردمی» که قرار است از چنین ابزاری سود ببرند.

«قیمت»

ترجیح دادیم بجای آنکه مبلغ زیادی خرج تبلیغات کنیم. به کالای خودمان فرصت بدهیم خودش را بفروشد. برای این کار، قاعده ی «هرچقدر پول بدی آش میخوری» را بر هم زدیم. در برابر مبلغی که از مشتری دریافت میکنیم، امکانات بیشتری در اختیار او میگذاریم تا در صورت خشنودی او، از توصیه و سفارش او به دیگران بهره مند شویم.
قیمتهای برنامه در نگاه اول نیز بالا نیست. اما وقتی به کمیت و کیفیت آنچه دریافت میکنید نگاهی بیندازید متوجه خواهید شد که «ارزش خرید» نیکا بسیار بالاست. آنچه در مقابل مبلغ پرداختی میگیرید، کاملا به صرفه است.

«پشتیبانی قوی»

اگر جایی به مشکل برخورد کردید، اول سعی میکنیم تلفنی شما را راهنمایی کنیم. در گام بعدی، همکاران ما با برنامه تیم ویور از راه اینترنت به کامپیوتر شما متصل میشوند و زیر نگاه شما، مشکل را حل میکنند. اگر باز هم مشکل حل نشد، حضوری در خدمت شما خواهیم بود یا میتوانید دستگاهتان را به شرکت بیاورید. حل مشکل شما را وظیفه خود میدانیم.

«راه اندازی سریع»

چند برنامه میشناسید که نزدیک به «یک میلیون» کالای پایه را بشناسد و شما نیازی به تایپ مشخصات کالا نداشته باشید؟ آنهم در بیش از «یکصد» کسب و کار گوناگون مانند سوپرمارکتها، آرایشی بهداشتی، صنعتی، لوازم خانگی و ….
این امکان به تنهایی، روزها و شاید هفته ها شما را جلو می اندازد.

«چون بسرعت آنرا یاد میگیرید»

تقریبا تمامی مطالب آموزشی در داخل برنامه بصورت فیلم وجود دارد. نیازی به خواندن ندارید. روی صندلی خود لَم دهید و تماشا کنید. قدم به قدم همه چیز را به شما می آموزیم. اگر هم ترجیح میدهید بخوانید، همه نوشته ها آماده است. اگر با مطالب این سایت راحت کنار میایید و آنرا درک میکنید، با مطالب آموزشی ما هیچ مشکلی نخواهید داشت.

«چون برای مردم عادی تهیه شده»

نیکا از آن دست برنامه ها نیست که فقط برنامه نویسان، حسابداران، مشاوران مالیاتی و در یک کلام «اهل فن»، میتوانند با آن کار کنند. نیکا برای مردم کوچه و بازار نوشته شده… ساده است. خوش دست است. مخلصیم… قابل نداره…
البته نیکا در آنجا متوقف نشده و در ادامه، امکاناتی دارد که حتی ممکن است اهل فن برای بکارگیری آن نیاز به آموزش داشته باشند.

«مهاجرت آسان از برنامه های دیگر»

اگر از برنامه دیگری به نیکا مهاجرت میکنید، نیازی نیست اطلاعات پایه را تایپ کنید. امکاناتی برای دریافت (و ارسال) اطلاعات، از فایل های اکسل، اکسس یا متن های ساختار یافته (CSV) و حتی فرمتهای قدمی مانند dBase و FoxPro در برنامه پیش بینی شده است. همکاران ما نیز در این راه شما را یاری میدهند.

«چون نمادی از استفاده درست و کامل از تکنولوژی است»

بارکد خوان، چاپگرهای بارکد، پایانه های پرداخت الکترونیک، ترازوهای دیجیتال، فیش پرینتر، تبلت، دیتا کلکتور و هر وسیله دیگری که دارید یا مایل هستید بخرید را بخوبی بکار میگیریم. شما را مجبور نمیکنیم دستگاه های خاصی بخرید یا حتی بدتر، آن دستگاهها را از ما بخرید.
البته به شما مشاوره میدهیم. ما سخت افزارها را بهتر از فروشندگان آنها میشناسیم و تجربه بکارگیری آنها نزد انبوه مشتریان ما سرمایه ای برای شما نیز خواهد بود.

 آگاهی، کلید موفقیت شماست

نیکا فقط ابزار سنجش «مقدارها» و «مبالغ» نیست. ابزاری برای «آگاهی» دادن به شما است.
• نمیگذاریم فراموش کنید.
• نمیگذاریم خطا کنید.
• در مسائل مالیاتی و قانونی شما را تنها نمیگذاریم.
• شیوه های درست کار را به شما می آموزیم.
• کاری میکنیم از تجربه گذشته برای ساختن آینده بهره بگیرید.
• حس خوبی از کسب و کارتان به شما میدهیم.

تمامی حقوق این سایت متعلق به گروه انفورماتیک پارسانگار می باشد.
پشتیبانی آنلاین
پشتیبانی آنلاین
گفتگوی آنلاین با کارشناسان


  • لطفاً نام خود را وارد نماییدمتاسفانه هیچکدام از کارشناسان ما آنلاین نمیباشند.